Google Search Console Uygulamasını Neden Kullanmalısınız?

Google Search Consol

Google Search Consol Nedir?

Google Search Console Uygulamasını Neden Kullanmalısınız?

Google tarafından geliştirilen ve web sitesi sahiplerinin kullanmasının çok önemli olduğu search console ile ilgili, biraz bilgi sahibi olmak, biraz da neden kullanmanız gerektiğini açıklamaya çalışacağız.

Aslında arama motorunun web analizi yapan yan uygulamalarını kullanmalısınız. Yandex, Google ya da farklı arama motorlarının web sitesi analiz araçları olabilir.

Google’da index almanın ve bunun takibini yapmanın önemini biliyorsunuz. Bu durumlar için search console kullanımı, sizin düzenli ve istikrarlı takip yapabilmeniz açısından çok değerlidir. Google arama sonuçlarında sitenizin nasıl yer aldığını izlemeniz, sorunları giderme işlemlerine yardımcı olan bu sistem, olası bir google manuel işlem durumunda da sizleri bilgilendiriyor.

Search console sistemi ücretsizdir. Ayrıca Google arama sonuçlarında görülmek için illa ki search console kaydı şart değildir. Bu araç sizin sitenizin durumunu rahat gözlemeniz için geliştirilmiştir.

Google sitenizi bulabiliyor mu bulamıyor mu bu araç sayesinde öğrenebilirsiniz. Dizine eklenme sorunlarını düzeltmek, yeni bir bağlantıyı dizine göndermek için istekte bulunmak ve güncellenmiş bir içeriğin Google arama sonuçlarında yeniden dizine eklemek için, bu araç kullanılır.

Sitenizin Google aramalarında görülme sıklığını analiz etmek, bu araç aracılığı ile çok basittir. Ayrıca sitenize gelen arama sorgularını da bu araçla analiz edilebilir. Size bağlantı veren web sitelerini, mobil kullanılabilirlik sorunlarını, sitenizin Google tarafından manuel işleme uğradığını, Google tarafından manuel işleme uğrayan sitenin tekrar başvurusunun yapılmasını, AMP sayfaları ve mobil sayfalar ile ilgili sorunların giderilmesini bu araç sayesinde yapabiliriz.

Eğer sizin de bir web siteniz varsa, bu aracı kullanmanızı öneririz. Eğer bir SEO uzmanı ile çalışıyorsanız, belirli periyotlar ile elinize gelen raporlama bilgilerinde, bu aracın da yer almasını talep edebilirsiniz. Bu araç kullanıcı düzeyinde bir araçtır ve kullanımı çok basittir. Site sahipliği doğrulatma aşamasından sonra, kolaylıkla kullanabileceğiniz bu araç, basit ve etkili bir arayüze sahiptir.

Search Console sayesinde, kullanıcıların sizi nasıl bulduğunu da görebilirsiniz. Bu aracı Google Analytics ile birlikte kullanmanız da iyi olacaktır. Sitenizin raporlarını incelemek, sitenize gelen kullanıcıların ne kadar süre sitenizde kaldığını gözlemlemek, sitenizin mobil kullanım durumlarını tespit etmek, sitenize gelen kullanıcıların organik mi, doğrudan mı ya da sosyal medya aracılığı ile mi gelip gelmediğini bilmek gibi kavramlar site sahipleri için çoğu zaman çok önemlidir. Sizlere de bu veriler ışığında çalışma yapmanızı öneririz. Eksik ya da güçlü yönlerinizi arama motoru gözünden görüp geliştirmek, çok daha faydalı olacaktır.

Eraweb olarak, bizler takibini yaptığımız müşterilerimizin web adreslerinde bu duruma dikkat ediyoruz. Belirli periyotlar ile müşterilerimizi sitesinin gidişatı ile ilgili bilgilendirirken, bu araçtan da faydalanıyoruz.

Blog

Reklam Ajansı

Reklam ve tasarım sektöründe dijital reklam ajansı olarak hizmet...

Web Tasarımı

Web Tasarımı Tasarım ile ilgili fikirlerin estetik çizgiler kull...

Seo Nedir?

SEO, açılım olarak Search Engine Optimization yani arama motoru opti...

Kartvizit

Kartvizit Kişilerin veya kurumların kendini tanıtmak amacı ile hazırlanan...

Afyon Web Tasarım

Afyon Web Tasarım Afyon Web Tasarım ve Web Programlama Afyon şehrinde web...

Ağrı Web Tasarım

Ağrı Web Tasarım Ağrı Web Tasarım ve Web Programlama Ağrı şehrinde web si...

Hemen Arayın Whatsapp'tan Yazın