Etkili Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Etkili Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Etkili Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Etkili Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Logo tasarımı yapmak çoğu kişi tarafından basit bir iş gibi görülebilir. Bunun sebebi de dünya çapında önemli firmaların logolarına bakınca, basit görülmesi ve sade olmasıdır. Aslında durum böyle değildir.

Logo yaparken işin düşünme kısmı çok önemlidir. Logo sade, net ve işletmeye ya da logonun yapıldığı kuruluşa uygun formda olmalıdır.

Müşteri Memnuniyeti:

Grafikerlerin en fazla zorlandığı noktalardan birisi de müşteri memnuniyetidir. Örneğin logo yapımı esnasında, grafik tasarım bilgisi çok fazla olmayan kişiler, duruma müdahale ettikleri zaman, bazı eklemelerin yapılmasını isterler. Logo çoğu zaman sadelikten uzaklaşır. Logoda birden çok ögenin olması, logoyu karmaşık bir hale getirebilir.

Dünyaca Ünlü Markaları İnceleyin:

Bu noktada grafikerin yapması gereken, müşteriye iyi bir logo tasarımının nasıl olması gerektiğini ve dünyaca ünlü markaların logo örneklerini göstermesi olacaktır.

Marka Kimliğine Dikkat:

Logo yapım sürecinde, marka kimliğine göre hareket etmek ve logonun nasıl olacağını düşünürken bunu göz önünde bulundurmak önemlidir. Logo tasarımı sırasında renkler ve yazı tipi de çok önemlidir. Taslak logo ya da logolar oluştuktan sonra, müşteri ile iletişime geçilerek fikri alınmalı ve bu doğrultuda logoya güncellemeler yapılmalıdır.

Logo Birçok Yerde Kullanılır:

Logo’nun birçok yerde kullanılacağını unutmamak gerekmektedir. Logo zaten vektörel formda yapılır, çok büyük boyutta basılmasında sakınca yoktur fakat logo çok küçük yerlerde de dijital olarak kullanılabilir. Örneğin logo internet sekmelerinde favicon olarak da kullanılır. Bu ayrıntıları da hiçbir zaman unutmamak gerekmektedir. Ayrıca logo işletmenin kurumsal kimliğinin her alanında kullanılacağı için, çok önemli bir detaydır.

Logonun Ortaya Çıkması

Basit gibi görülen bir logonun ortaya çıkması, bazen günlerce sürebilir. Bu işin bir düşünme süreci vardır. Düşünme süreci, taslak olarak ortaya çıkma süreci, müşterinin beklentileri, taslak logoyu güncelleme, müşteri onayı ve logonun ortaya çıkması süreçleri uzun sürebilir.

Özgün Logo Tasarımı

Logo tasarım sürecinin düşünme sürecinde, ilham alabilmek için, sektör ile alakalı farklı logoları inceleyebilirsiniz. Tabi bu noktada kopya bir logo da oluşturmamak gerekir. Logonun özgün ve akılda kalıcı olması bu anlamda çok değerlidir.

Blog

Reklam Ajansı

Reklam ve tasarım sektöründe dijital reklam ajansı olarak hizmet...

Web Tasarımı

Web Tasarımı Tasarım ile ilgili fikirlerin estetik çizgiler kull...

Seo Nedir?

SEO, açılım olarak Search Engine Optimization yani arama motoru opti...

Kartvizit

Kartvizit Kişilerin veya kurumların kendini tanıtmak amacı ile hazırlanan...

Afyon Web Tasarım

Afyon Web Tasarım Afyon Web Tasarım ve Web Programlama Afyon şehrinde web...

Ağrı Web Tasarım

Ağrı Web Tasarım Ağrı Web Tasarım ve Web Programlama Ağrı şehrinde web si...

Hemen Arayın Whatsapp'tan Yazın