Google Reklamı Nedir?

Google Reklamı Nedir?

Google Reklamı Nedir?

Dijital sistemlerin geliştiği günümüzde reklamcılık yöntemleri de fazlalaşmıştır. Bu seçenekler firmalara kendilerini daha iyi tanıtmalarına fırsat verir. Google ADS bu bakımdan Google arama sonuçlarında, YouTube üzerinde ya da Google ile iş ortaklığı bulunan platformlarda sizlerin reklamlarınızı gösterir.

Google AdWords, 2000 senesinden bu yana faaliyet göstermektedir. Eğer firmanıza ait ürün ve hizmetlerin daha fazla kişiye ulaşmasını istiyorsanız, internet size güzel fırsatlar sunar. Google dünya çapında en çok kullanılan araştırma motoru olduğu için, aldığınız sonuçları maksimuma çıkartır. Üstelik klasik reklamcılık ile maliyetleri karşılaştırıldığında daha hesaplı olduğu görülmektedir.

Eğer Google reklam verme için bütçenizi doğru kullanır, bir hedef kitle belirlerseniz reklamlarınızı birçok kişiye sorun yaşamadan kullanabilirsiniz. Google reklamları iş yerlerinde bulunan personeller tarafından da görüntülendiği için, verimli sonuçlar alabilirsiniz.

Google Reklam

2019 yılı verileri kapsamında Google üzerinde ayda ortalama 170 milyar üzerinde arama yapılmaktadır. Bu sistemden yararlanmak, hedef kitlenize çok rahat bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olur. 

Google ADS temel olarak sistem üzerinde bulunan 2 milyondan fazla internet sitesi ve uygulamada reklamlarınızı görmenize yardımcı olur. Böylece hem görüntüleme hem de tıklama alma imkânınız oluşur.

Google reklamları belirli modellere sahiptir. Tanıtımlar verilirken bunlardan yararlanılır;

 1. Yeniden Pazarlama Reklamları
 2. YouTube Reklamları
 3. Alışveriş Reklamları
 4. Görüntülü Reklam Ağı
 5. Arama Ağı Reklamları

Bunun için ilk olarak bir reklam planlaması yapmanız gerekir. Ardından da hedef kitlenize en iyi nereden ulaşacağınızı belirlenir. Böylece oluşturulan reklamlar, size daha iyi sonuçlar sunacaktır. Google reklam fiyatları her reklam kampanyasına göre değişmektedir.

Ancak önemli olan fiyatları değil, bütçenizi nasıl değerlendirdiğinizdir. Çok büyük bir bütçeniz olsa bile doğru planlama yapmamışsanız, reklamlardan istediğiniz sonuç alınmaz.

Google Reklam Ajansı

Google reklam verme profesyonel olarak yapılması gereken bir iştir. Her ne kadar internet milyarlarca insan tarafından kullanılsa da bunun anlamı hepsine ulaşabileceğiniz demek değildir. Eğer hatalı planlama yapmışsanız elde ettiğiniz sonuçlar sizi memnun etmeyecektir. Hedef kitle doğru planlanmazsa, ürününüzün ulaşmasını istediğiniz kişilere ulaşamazsınız.

Bu nedenle çalışırken alanında uzman olan ajanslar ile çalışmanız gerekir. Kurumsal firmalar ile çalışmak, size maksimum sonuçları sunacaktır. Reklam verme aşamaları genel hatlarıyla şu şekildedir;

 1. Hedefe uygun bir reklam kampanyası oluşturulur. Marka bilinirliği, erişim, ürün ve marka, potansiyel müşteriler ve kurumsal sitenizin trafiği gibi konular üzerinden değerlendirme yapılır.
 2. Kampanya türü belirlenir. Bunlar arama, görüntülü reklam ağı, alışveriş, keşif ve video gibi seçeneklere sahiptir.
 3. Kampanya ayarları yapılandırılır. Burada tanıtımların ne kadar süre tanıtılacağı, dil ve konum hedefleme, günlük bütçe, teklif stratejisini tespit etme ve ağ hedefleme gibi opsiyonlar değerlendirilir.
 4. Anahtar kelimeler kullanılarak, daha geniş bir kitleye hitap etmesi sağlanır. En çok kullanılan kelimeleri kullanmak, Google ADS reklamlarınızın daha iyi sonuçlar vermesine yardımcı olur.
 5. Reklamla ilgili metinler oluşturulur. Bunların içinde tespit edilen anahtar kelimeler kullanılır.
 6. Reklamda kullanılabilecek uzantılar kullanılmalıdır.

Bundan sonra sadece düzenli aralıklarla kontrol etmek gerekir. Google reklam verme çok sayıda avantaja sahip olsa da bunların başında maliyet gelir. Google, bütçeyi sizin belirlemenize yardım eder.

Anahtar Kelime Reklamları

Google ADS çok sayıda avantaj sunmaktadır. Maliyet haricinde Google reklamları şu gibi artılara sahiptir;

 1. Konum hedeflemesi yapılabilir.
 2. Dil hedeflemesi yapılabilir.
 3. Bütçe harcamasına dair analizler yapılabilir.
 4. Çevrimiçi satışlarınızı yükseltebilirsiniz.
 5. Reklamı oluştursanız bile sonraki tarihlerde anlık değişikliklerde bulunabilirsiniz.

Ancak tüm bunların sağlanabilmesi için anahtar kelimelerin doğru planlanması da gerekir. Zira hedef kitlenizi seçseniz bile onlara bunu ulaştırabilmek için SEO çalışmalarının doğru yapılması gerekir. Google reklam verme için söz konusu kelimeler özel yazılımlarla kullanıcıların araştırma oranlarına göre gösterilir.

Bu gerçekleştirilmezse, Google tarafından kullanılan botlar sitenizi daha aşağıda gösterecektir. Eğer kampanyayı başından sonuna kadar iyi yöneten bir reklam ajansı ile çalışırsanız, kısa süre içinde istediğiniz çözümleri bulabilirsiniz. Zira Google ADS kendi sistemini bulundurduğu için, büyük bir tecrübe ve ustalık gerektirir.

Ajans konusunda hata yapmak, bütçenizi doğru değerlendirememenize neden olacaktır. Alanında uzman ekiplerle disiplinli şekilde verilen hizmetler, daha başarılı sonuçlar almanıza yardım edecektir.

Blog

Reklam Ajansı

Reklam ve tasarım sektöründe dijital reklam ajansı olarak hizmet...

Web Tasarımı

Web Tasarımı Tasarım ile ilgili fikirlerin estetik çizgiler kull...

Seo Nedir?

SEO, açılım olarak Search Engine Optimization yani arama motoru opti...

Kartvizit

Kartvizit Kişilerin veya kurumların kendini tanıtmak amacı ile hazırlanan...

Afyon Web Tasarım

Afyon Web Tasarım Afyon Web Tasarım ve Web Programlama Afyon şehrinde web...

Ağrı Web Tasarım

Ağrı Web Tasarım Ağrı Web Tasarım ve Web Programlama Ağrı şehrinde web si...

Hemen Arayın Whatsapp'tan Yazın