Mobil Web Tasarımın Önemi Nedir?

Mobil Web Tasarımın Önemi Nedir?

Web Sitenizi Mobil Cihazlar İçin Kullanışlı Yapmalısınız

Web Sitenizi Mobil Cihazlar İçin Kullanışlı Yapmalısınız

Gelişen teknoloji ile birlikte, web sitelerinizin olması gereken özellikleri de gelişiyor ve değişiyor. Web sitenizin mobil cihazlar için kullanışlı hale gelmesi birçok açıdan çok önemli.

Mobil uyumluluğu iyi olan web siteleri, arama motoru aramalarında daha üst sıralarda gösterilirler. Mobil cihazlarla yapılan arama motoru aramaları, artık masaüstü cihazlardan yapılan aramalardan daha fazladır. Yani pastada ki payı daha çok olan mobil aramalarda daha üst sıralarda çıkabilmek için, mobil optimizasyon yapmanız gerekmektedir.

Sitenizin mobil uyumlu olmaması durumunda, sitenize gelen kullanıcılar, sitenizden daha erken ayrılabilir. Sitenizde kalma süresi çok önemlidir. Sitenize gelen kullanıcı, kullanışsız bir web sitesi ile karşı karşıya kalırsa, yani yazılar, resimler gibi unsurlar birbirlerine çok yakınsa, kaydırma ve tıklama durumları zorsa, kullanıcılar sitenizi daha erken terk eder.

Siz mobil cihazınız ile bir web sitesine giriş yaptığınız zaman, mobilde giriş yaptığınız sitenin yüklenme hızı, web sitesinden aramanıza uygun sonuçları bulma, sitede gezinme gibi durumlar çok önemlidir. Mobil uyumlu web sitesi bu sebeple çok önem taşır.

Kullanıcılar arama sonucundan sizin sitenize gelip, sade bir şekilde aradığını bulursa, bu sizin siteniz açısından olumlu bir puandır. Geçtiğimiz yıllarda Google, bu noktada AMP (Accelerated Mobile Pages) uyumlu sitelerin daha üst sıralara tırmandığı bir sisteme gitti. AMP sayfalar aracılığı ile kullanıcılar aradıklarını bulup, rahat bir şekilde verilere ulaşabiliyorlar.

Bir mobil web sitesinde rahat bir şekilde gezinemeyen kullanıcılar, menüleri rahat açamazsa, rahat bir şekilde siteyi kaydıramazsa, fotoğraflar arası tıklanamayacak kadar yakınsa, yani x fotoğrafına tıklarken y fotoğrafı açılabilecek kadar yakınsa, site geç açılıyorsa gibi durumlarda, siteyi terk etme ihtimalleri yüksektir. Siz de bir web sitesine girince bu olumsuz durumları yaşayınca, gerilmiyor musunuz?

Kendinizi web sitenize giren kullanıcı gibi düşünün, empati yaparsanız, bu noktada anlatmaya çalıştıklarımızı daha iyi anlayabilirsiniz.

 

Blog

Reklam Ajansı

Reklam ve tasarım sektöründe dijital reklam ajansı olarak hizmet...

Web Tasarımı

Web Tasarımı Tasarım ile ilgili fikirlerin estetik çizgiler kull...

Seo Nedir?

SEO, açılım olarak Search Engine Optimization yani arama motoru opti...

Kartvizit

Kartvizit Kişilerin veya kurumların kendini tanıtmak amacı ile hazırlanan...

Afyon Web Tasarım

Afyon Web Tasarım Afyon Web Tasarım ve Web Programlama Afyon şehrinde web...

Ağrı Web Tasarım

Ağrı Web Tasarım Ağrı Web Tasarım ve Web Programlama Ağrı şehrinde web si...

Hemen Arayın Whatsapp'tan Yazın