E-Ticaret Sitelerine SEO Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Sitelerine SEO Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Sitelerine SEO Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Sitelerine SEO Nasıl Yapılır?

E-Ticaret siteleri için SEO, çok önemli bir kavramdır. Alakalı anahtar kelime aramalarında üst sıralarda gelerek hedef kitlesine ulaşmak isteyen E-Ticaret siteleri, doğal olarak SEO çalışmalarını da doğru yapmalılar, bu işe büyük önem vermeliler.

E-Ticaret sitelerinde artan rekabet, pazarlama stratejilerinin daha doğru düzenlenmesinin önünü açmıştır. Bu doğru düzenlemelerden birisi de, SEO işlemleridir. Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO, bu siteler için çok önemli bir parametredir.

E-Ticaret siteleri, hedef kitlelerine ulaşıp satışlarını artırmak ve pazar paylarını artırmak için, doğru yöntemleri denerler. E-Ticaret siteleri için SEO'da bu yüzden çok önemlidir.

E-Ticaret Sitelerine SEO Çalışmalarının Faydaları Nelerdir?

  • Sitenize SEO çalışmaları yaparak, hedef kitlenizin karşısına dijital ortamda daha çok çıkabilirsiniz.
  • Hedef kitlenin yaptığı alakalı aramalarda, hedef kitlenin sizi görmesinin ihtimalini artırabilirsiniz.
  • Organik trafiğinizi artırabilirsiniz.
  • Web sitenizi arama motorlarının gözünde daha değerli bir hale getirebilirsiniz.
  • Pazar payını artırabilir, dolayısıyla satışlarınızı artırabilir ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz.
  • Marka değerinizi artırabilirsiniz.
  • Müşterilerinizin güvenini daha fazla kazanabilirsiniz.

E-Ticaret siteleri için SEO çalışmaları, gördüğünüz gibi hayati bir önem taşımaktadır.

E-Ticaret Sitesinde Blog Bölümü:

SEO, kullanıcı dostu olarak yapılan çalışmalarla doğrudan ilişkilidir. Sizler sattığınız ürünler ile alakalı, kullanıcıya fayda sağlayan içerikler paylaşırsanız, bu sizin yararınıza olur. Blog bölümünde kullanıcıya fayda sağlayacak paylaşımlar yapabilir, alakalı anahtar kelime aramalarında daha üst sıralara tırmanabilirsiniz. Blog içeriğinde bulunan yazılardan site içi link çalışması yapmak, size fayda sağlayacaktır. Burada unutmamanız gereken çok önemli bir konu var: Blog içeriğinde bulunan içerikler, öylesine yazılmış içerikler olmamalıdır. Kullanıcıya değer katan, özgün, alakalı içerikler olmalıdır. Blog içeriği web sitesine faydalı olur diye anlamsız girilen içerikler, size fayda sağlamaz.

Peki blog içerisinde ne paylaşabilirsiniz? Bunu size örnekle açıklamak isteriz. Örneğin parfüm satışı yapılan bir e-ticaret siteniz olduğunu düşünün. Parfüm çeşitleri ile ilgili, kullanıcılara rehberlik edebilecek içerikler paylaşabilirsiniz. Parfüm kullanımında dikkat edilmesi gereken detaylar ile ilgili paylaşımlar yapabilirsiniz. Parfüm seçiminde ipuçları gibi paylaşımlar yapabilirsiniz. Kullanıcıların ilgisini çeken röportajlar yapıp, yayınlayabilirsiniz. Parfüm sektörü ile ilgili gelişmeleri paylaşabilirsiniz. Bu örnekler çoğaltılabilir. Dediğimiz gibi girdiğiniz içerikler kullanıcıya değer katan, özgün ve site içeriği ile alakalı olmalıdır.

Sitenizi Analiz Edin:

Sitenizi, internette bulunan bazı analiz araçları ile test ederek, SEO durumunuzu görebilirsiniz. İnternette ücretli ve ücretsiz olarak bu işlevi gören bazı web siteleri bulunmakta. İlk olarak işe https://pagespeed.web.dev/ bu web sitesine URL adresinizi girerek başlayabilirsiniz.

Rakip Analizi Çok Önemlidir:

Rakiplerinizi mutlaka analiz etmelisiniz. Rakipleriniz Google reklamlarında, sosyal medya reklamlarında, yaptıkları paylaşımlarda neler yapıyor, nasıl başarılı oluyor kısımlarını çok iyi analiz etmelisiniz. Özellikle arama sonuçlarında sizden daha üst sıralarda gelen rakiplerinizi iyi analiz etmeniz önemlidir. Bu işe rakiplerinizi belirleyerek başlamalısınız. İnternette bulunan bazı SEO analiz araçlarının, rakip analizi yapabilmeniz için özellikleri mevcuttur. Bu araçlar ile rakiplerinizi; backlink, organik trafik ve anahtar kelimesi parametrelerinde gözlemleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Planlaması:

E-Ticaret sitenizde yapmanız gereken en önemli adımlardan birisi de anahtar kelime çalışmalarıdır. Anahtar kelime çalışmalarını doğru yapmalısınız. Agresif anahtar kelime girişlerinden uzak durmalısınız. Doğal bir şekilde süreci ilerletmelisiniz.

 Burada mantıklı düşünerek kendi stratejinizi oluşturmalısınız. Örneğin web sitesi blog bölümünüzde yazdığınız içerikleri, güçlendirmek istediğiniz sayfalarınıza link vererek (link verilen sayfa ve blog yazısı alakalı olmalıdır) çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Benzer birçok SEO ile uygun olan strateji geliştirebilir ve planlamalar yapabilirsiniz.

Ürün İçerik Sayfası:

Ürenlerinizi yayınladığınız içerik sayfasındaki bilgiler çok önemlidir. Ürün ile ilgili açıklamalar, yorumlar bölümü, fiyat, indirim, indirim oranı, öneriler, resimler ve benzeri bilgiler çok kıymetlidir. Bu veriler, Google Merchant reklamları için de çok önemli bilgilerdir.

Ürün içerik sayfasının yanında, web sitenizin iletişim bölümünün de düzgün olması çok önemlidir.

Mobil Kullanılabilirlik:

SEO açısından en önemli parametrelerden birisi de web sitesinin mobil uyumluluğudur. Arama motorlarının gözünde iyi bir seviyeye gelmek istiyorsanız, mobil uyumluluk çok önemli bir parametredir. Sitenizin mobil cihazlarda çalışma hızı, kullanıcıların mobil cihazlarda sayfadaki yazıları okuyabilmesi, tıklanabilir bağlantıların rahat tıklanabilir durumda olması gibi parametreler, çok önemlidir. Web sitenizin mobil kullanılabilirlik konusunda başarılı olması gerektiğinin altını özellikle çiziyoruz.

Blog

Reklam Ajansı

Reklam ve tasarım sektöründe dijital reklam ajansı olarak hizmet...

Web Tasarımı

Web Tasarımı Tasarım ile ilgili fikirlerin estetik çizgiler kull...

Seo Nedir?

SEO, açılım olarak Search Engine Optimization yani arama motoru opti...

Kartvizit

Kartvizit Kişilerin veya kurumların kendini tanıtmak amacı ile hazırlanan...

Afyon Web Tasarım

Afyon Web Tasarım Afyon Web Tasarım ve Web Programlama Afyon şehrinde web...

Ağrı Web Tasarım

Ağrı Web Tasarım Ağrı Web Tasarım ve Web Programlama Ağrı şehrinde web si...

Hemen Arayın Whatsapp'tan Yazın